Ateinantį antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo kvietimo teikti paraiškas kompensacijoms nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Tam skirta 12 mln. eurų iš 2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programoje numatytų lėšų. Šią priemonę inicijavo Energetikos ministerija.
Iš viso bus skelbiami 4 kvietimai: 1) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (naujai įrengiama saulės elektrinė); 2) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Sostinės regione (didinantiems jau esamos elektrinės galią); 3) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (naujai įrengiama saulės elektrinė); 4) Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose ir elektros vartojimas Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione (didinantiems jau esamos elektrinės galią).
Gyventojai, rinkdamiesi kvietimą, pirmiausia turi atsižvelgti į tai, ar įsirengiama nauja saulės elektrinė, ar tik didinama esamos elektrinės galia. Taip pat kvietimo pasirinkimas priklauso nuo to, kuriame regione yra jo nuosavybės teise valdomas elektros vartojimo objektas – Sostinės regione (Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės, Vilniaus rajonų bei Vilniaus miesto savivaldybėse) ar Vidurio ir Vakarų Lietuvos regionų (Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių ir Utenos apskričių) savivaldybėse.
Paraiškas finansavimui gauti bus galima teikti tęstiniu būdu, t. y. net šešis mėnesius arba tol, kol paraiškose prašoma suma pasieks visą kvietimui numatytą sumą.
Projektus gyventojai turės įgyvendinti per 9 mėn. nuo paraiškos pateikimo dienos. Išmokos dydis įsigyjant ir įsirengiant naują saulės elektrinę – 323,01 eurai už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios, o didinantis jau esamos saulės elektrinės galingumą – 243,20 eurai už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios.
Pretenduojantiems į paramą gyventojams būtina atkreipti dėmesį į keletą svarbių reikalavimų, kurių neatitikimas apsunkina ir išilgina paraiškų vertinimo procesą. Pirma – jeigu elektros vartojimo objekte registruota juridinio ir arba fizinio asmens ekonominė veikla, (įskaitant registruotą juridinį asmenį, individualios veiklos pažymą ar verslo liudijimą) privaloma pateikti „Vienos įmonės“ deklaraciją. Svarbu ne veiklos vykdymo, o registracijos vieta.
Dar vienas svarbus momentas – pareiškėjai, teikiantys paraiškas, privalo atitikti bendruosius atrankos kriterijus, nustatytus projektų administravimo ir finansavimo taisyklėse. Pretenduojantys į paramą, turėtų pasitikrinti, ar neturi mokestinių prievolių „Sodrai“ ar Valstybinei mokesčių inspekcijai. Taip pat asmenys, kurie turi neišnykusį arba nepanaikintą teistumą arba dėl jų per pastaruosius 5 metus buvo priimtas ir įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis dėl neteisėtos veiklos, kenkiančios Lietuvos Respublikos ir (arba) Europos Sąjungos finansiniams interesams arba asmenys, kuriems yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl ūkinės ir (arba) ekonominės veiklos, arba iškelta byla dėl bankroto, ar į sankcionuotų asmenų sąrašus įtraukti asmenys paramos gauti negalės.
Visos finansavimo sąlygos ir reikalavimai nurodyti Projektų finansavimo sąlygų apraše, nuoroda - https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/76d2d72040ed11ee9de9e7e0fd363afc.
Su dažniausiai užduodamais klausimais taip pat galima susipažinti Aplinkos projektų valdymo agentūros svetainėje https://apvis.apva.lt/duk (žr. priemonę „Fizinių asmenų saulės elektrinių įsirengimas namų ūkiuose“).
Atnaujinimo data: 2024-02-26
Primename apie teikiamą paramą nuotekų valymo technologijoms diegti
Oro taršos mažinimo projektams bus skirta beveik 7 mln. eurų
Baigėsi kvietimas teikti paraiškas dėl išmokų už perleidžiamas teises į žvejybos kvotas
Kvietimas įsirengti saulės elektrines Vidurio ir vakarų Lietuvos regione sustabdytas
Skiriama parama čiurlių lizdavietėms renovuojamuose daugiabučiuose išsaugoti