Projektas „Dotacijos daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektams įgyvendinti“

ES-zenklas-NextGenerationEU-1024x285.jpg  naujos-kartos-lietuva.png

Projekto veiklų įgyvendinimo laikotarpis: 2024-02 iki 2026-04

Projekto tikslas - Mažinti energijos suvartojimą daugiabučiuose namuose, taip didinant energetinę nepriklausomybę, mažinant išlaidas šildymui ir gerinant gyvenimo ir darbo sąlygas atnaujintuose (modernizuotuose) pastatuose. Mažinti išmetamo į atmosferą ŠESD kiekį.

 

Projektu sprendžiamos problemos:

Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos (toliau – Programa) paskirtis – skatinti daugiabučių namų, pastatytų pagal galiojusius iki 1993 metų statybos techninius normatyvus, savininkus atnaujinti (modernizuoti) daugiabučius namus, kad didėtų energinis jų naudingumas, ir sudaryti sąlygas tai atlikti. 

Daugiabučių namų energinio efektyvumo didinimas yra svarbus valstybės ir visos Europos sąjungos (toliau – ES) prioritetas. Atsižvelgiant į ilgalaikį ES tikslą, jog didžioji dalis pastatų ne vėliau kaip iki 2050 m. turi tapti neutralūs anglies dioksido išmetimui ir ekonomiškai efektyviai pertvarkyti į beveik nulinės energijos, t.y. beveik nevartojančius energijos pastatus, Lietuvoje buvo paruošta Ilgalaikė pastatų renovacijos strategija, kurioje yra numatytos būsto sektoriaus bei negyvenamosios paskirties pastatų energinio efektyvumo didinimo pagrindinės kryptys.

Daugiabučių namų energinio efektyvumo didinimo srityje Lietuvoje jau yra padarytas didelis įdirbis. Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, įgyvendinama nuo 2004 m. buvo ne kartą tobulinama ir dabar veikiantys Programos organizaciniai ir finansiniai mechanizmai yra tolimesnio sėkmingo ilgalaikių tikslų įgyvendinimo pagrindas. Programos įgyvendinimo rezultatai ir visuomenės nuomonės tyrimai, rodo didelį gyventojų palaikymą ir programos potencialą.

Laikotarpyje iki 2030 m., kurį apima pažangos priemonė “Skatinti pastatų renovaciją”, numatyta siekti, kad būtų renovuota daugiau nei 9000 daugiabučių pastatų. 

Iš viso nuo 2005 m. iki 2023 m. rugpjūčio mėn. įgyvendinta beveik 4000 daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų, kas sudaro tik apie 10 procentų nuo bendro renovuotinų namų skaičiaus. Tarp vienų iš įvardytų spręstinų problemų priežasčių, kurios lemia nepakankamą pastatų renovacijos spartą ir apimtis, savalaikio ir pakankamo finansavimo nebuvimas. Ilgalaikėje pastatų renovacijos strategijoje yra numatyta, kad kartu su paramos priemonėmis turi egzistuoti finansavimo sprendimai visam reikalingam savininko finansiniam srautui per renovacijos laikotarpį, o siekiamas renovacijos proveržis pareikalaus reikšmingai didesnių investicijų. Dabartiniai šaltiniai iki 2030 m. taps nepakankami, todėl jau dabar turi būti pradėta naujų šaltinių paieška, visų pirma siekiant pasinaudoti Europos sąjungos fondais ir planuojamomis iniciatyvomis.

Todėl šiuo projektu siekiama skatinti daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkus atnaujinti (modernizuoti) daugiabučius namus, kurių energijos vartojimas neefektyvus, suteikiant paramą: kompensuojant 30 % investicijų, tenkančių energinį efektyvumą didinančioms priemonėms bei suteikiant papildomą 20 proc. paramą šildymo ir karšto vandens sistemų atnaujinimui, tuo pačiu sumažinant suteikto lengvatinio kredito sumą bei butų ir kitų patalpų savininkams tenkančias lengvatinio kredito gražinimo įmokas, o taip pat teikiant paramą techninėms projektų įgyvendinimo išlaidoms, kurios sudaro apie 10 proc. rangos darbų kainos, apmokant kredito bendrų metinių palūkanų dalies, viršijančios 3 procentus, apmokėjimo išlaidas.

Projektas atitiks jam keliamus reikalavimus:

Įgyvendinamas projektas atitiks horizontaliesiems principams ir laikysis Chartijos nuostatų:

  • Prisidės prie darnaus vystymosi rodiklio– projekto apimtyje vykdomi paslaugų ir darbų pirkimai  bus vykdomi kaip „žalieji“ pirkimai; Atnaujinus (modernizavus) daugiabučius, jų šildymui reikės mažiau šiluminės energijos, o tai prisidės prie energijos vartojimo efektyvumo padidinimo. Atnaujinus (modernizavus) daugiabučius, jų šildymui reikės mažiau šiluminės energijos, o tai prisidės prie energijos vartojimo efektyvumo padidinimo.
  • Projektas suteiks lygias galimybes visiems - neturės neigiamo poveikio šiam principui (visiems asmenims, nepaisant jų lyties, tautybės, rasinės ar etninės kilmės, pilietybės, kalbos, religijos, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, negalios, sveikatos būklės, socialinės padėties, amžiaus, seksualinės orientacijos ar kitų bruožų, bus užtikrintos vienodos teisės ir galimybės dalyvauti veiklų įgyvendinime);

Projektas neprieštarauja Chartijos nuostatoms pagal 2016 m. liepos 23 d. Europos Komisijos pranešimą – Rekomendacijų, kaip užtikrinti, kad būtų laikomasi Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos nuostatų skirstant Europos struktūrinių ir investicinių fondų (ESI fondų) paramą (2016/C 269/01).

Atnaujinimo data: 2024-06-18